web-tasarimci-1-720x340

Web sitesi için alan adı almak ya da mevcut alan adını yenilemek isteyen ajansların en önemli kararsızlık konusu .agency uzantılarının avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor.

Web siteleri artık .com, .net ya da .org uzantılı olmak zorunda değil. Hatırlanması kolay, anlamlı ve yaptığınız işi anlatan bir online kimlik oluşturabileceğiniz alan adlarını kullanmanız mümkün. Bu ay ilk defa yüzlerce yeni alan adı satılmaya başlandı ve birçok ünlü isim ve şirket bu alan adlarının marka kimliklerini zedelemeyeceğini garantiye almak için çalışıyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez .nyc alan adı uzantısı kullanılmıştı. Avukatlar eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg için BloombergBlows.nyc’den MikeIsTooShort.nyc’e kadar tüm alan adlarını .nyc uzantılı olarak satın almıştı.

Birkaç yıllık bir süre boyunca yüzlerce kullanıcı online toplumun daha fazla seçeneğe ihtiyaç duyduğunu tartıştıktan ve kendi isteklerini dile getirdikten sonra İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) bu yeni alan adı uzantılarını piyasaya sürdü. .tech, .sale, .company, .press gibi alan adı uzantılarının yanında reklam endüstrisi için de yeni bir alan adı tasarlandı: .agency. Peki, reklam ajansları bu yeni alan adı uzantısına yatırım yapmalılar mı?

Bunun en açık faydası arama sonuçları sıralaması, kullanım uygunluğu ve markalaşma çalışmalarında olacaktır. Tanınmış dijital ajanslardan biri olan Huge’un Arama ve Inbound Pazarlama Direktörü Andrew Delamarter: “.agency için en büyük avantaj; iyi, kısa ve akılda kalıcı bir alan adı alabilmeniz için daha iyi bir şansa sahip olmanız olabilir. Bir başka potansiyel faydası ise alan adlarının elverişliliği sayesinde sıralamada yardımcı olabilecek anahtar kelime yönünden zengin bir alan adı alabilecek olmanız. Alan adınızda aramada kullanılan bir anahtar kelimenin olması, sıralamada yer almanıza yardımcı olacaktır.” diyor.

Markayı Koruma Yaklaşımı

Yeni alan adlarına marka ve ajanslar ise oldukça tereddütle yaklaşıyor. Alan adını sizden önce tescil ettiren biri; isminizi kullanarak müşterilerinizi dolandırabilir, kimlik bilgilerine ulaşabilir. Bu markalar için de ajanslar için de hassas bir durum teşkil ediyor.

Fikri mülkiyet avukatı, alan adı ve marka takip hizmetleri veren DomainSkate şirketinin kurucusu David Mitnick bir reklam verenin ilk karşılaşacağı ikilemi şöyle anlatıyor: “Biri bir online ajansın ismini kaydetti ve müşterilerini hortumlamaya başladı. Bu insanlar gerçek bir ajansla iş yaptıklarını düşünüyorlardı, ama yapmıyorlardı. Bununla her gün karşılaşıyoruz.”

Yeni alan adları, bazı zorlu yasal durumlara da neden olmaya başladı. ICANN geçtiğimiz günlerde fikri mülkiyet uzmanları ve politikacıların baskılarıyla karşı karşıya kaldı. ABD ve Kanada hükümetleri, .sucks alan adının, alan adı dağıtımcısı olan Vox Populi’ye satılmasının ardından ileri teknoloji zorbalığına neden olup olmayacağının dikkate alınmasını istedi.

Açık olan şey şu ki; insanlar .agency alan adlarını hemen satın almaya başladı. Donut Inc.’in açıklamasına göre şu anda 20 binin üzerinde kabul edilen ve satılan .agency alan adlı tescil işlemi mevcut. Ancak her büyük kurum aynı fikirde değil. Bazı ajansların zamanı ve teknik yeterliliği kısıtlı. .com’dan .agency’ye geçilecekse eski alan adı ile ilişkili arama varlığını kaybetmemeyi sağlayacak bir SEO stratejisinin devreye sokulması gerekecektir.

http://www.dijitalajanslar.com/ajanslar-agency-alan-adi-avantajlar-dezavantajlar