corporate_identity

Firmalar için grafik tasarım süreci ve bu süre sonucun da ortaya çıkacak olan logo oldukça önemlidir. Bu logo tasarlandığı ve piyasaya tanıtıldığı tarihten itibaren firmanın kurumsal kimlik parçası haline gelir. Bu da firmayı her yerde temsil etmesi anlamına gelir. Günümüzde milyonlarca farklı şirket farklı pazarlarda birbirleri ile yarışırlar. Elektronik sektörü bu yarışın en fazla görüldüğü alandır.

Özellikle Apple ile Samsung arasında ki amansız kapışmalara hepimiz şahit oluyoruz. Apple’ın ardı arkası kesilmez piyasa sürüdğü yeni ürünleri kendi ürünlerini daha geride bırakırken nasıl başka markaları geride bırakmasın ki. Bu da Samsung gibi aynı sektörde bulunan büyük firmaların Apple ile bir yarış içerisine girmesine sebep oluyor. Apple ‘ın yüksek fiyatları sebi ile bazı firmalar ürünlerinin fiyatlarını daha alçak tutarak müşterilerini çekmeye çalışıyorlar.

Bu düşük gelir grubuna hitap eden markları oluşturabiliyor ve bu sebeple kurumsal kimlik ve reklam çalışmalarını orta ve düşük gelir sınıfına hitap edecek ve bu sınıftan müşterileri çekecek şekilde yapıyorlar. Kurumsal kimlik ve reklam aşaması doğru müşteri kitlesine ulaşabilmek için oldukça önemlidir. Aksi taktirde firma ileryemez ve büyüyemez. Apple bu aşamayı en iyi kullanan firmalardan  birir. kendilerine oldukça tutarlı bir kurumsal kimlik hazırladılar ve biz buyuz dediler. Pahalı fakat kaliteliyiz ve bu bütçedeki insanlara hitap ediyoruz dediler. Bu da firmanın başarılı olmasını sağladı