timthumb.php

Google Maps’in alt servislerinden biri olan ve kullanıcılara harita üzerinden gerçek görüntüler sunan “Street View” özelliği Türkiye’de kullanıma açıldı.

Dünyanın en çok kullanılan online harita servisi Google Maps, “Street View” yani “Sokak Görünümü”özelliğini Türkiye’deki kullanıcılara açtı. Hem webten hem de mobil üzerinden kullanılabilen özellik ile artık sokak ve binaların fotoğraflarını görmek ve sanal gezinti yapmak mümkün.

Google Maps’te herhangi bir yeri arattığınızda sağ altta yer alan insan simgesine tıklayınca Google’ın kaydettiği sokak ve caddeler maviye boyanıyor. Buradan oklar yardımıyla sanal gezinti yaparak, kaydedilen sokakların panoramik görüntülerine ulaşabiliyorsunuz.

Google, geçtiğimiz günlerde de Street View’a sanal gerçeklik özelliği geldiğini ve kullanıcıların Google Cardboard ile haritada üç boyutlu gezintiye çıkabileceğini duyurmuştu.

Street View, Güneydoğu bölgesi hariç Türkiye’nin büyük bir bölümünü görüntüleme imkanı sunuyor. Bir süredir Türkiye’deki çalışmalarını sürdüren Google, geçtiğimiz aylarda iş ilanı açarak Türkiye’yi karış karış dolaşacak çalışanlar almıştı. Görüntüler özel araçlar ve kameralı çanta ile dolaşan Google çalışanları tarafından kaydedildi.

Google Street View çalışanları 18 kg ağırlığındaki 15 kameralı özel bir çanta kullandı. Her 2.5 saniyede bir fotoğraf çeken kameralar bu görüntüleri GPS etiketi ile Google genel merkezine yolladı. Fotoğraflar burada seçilerek itinayla elendi ve Maps’e eklendi.

Kullanıcılar ise şimdiden Street View’da buldukları ilginç fotoğrafları sosyal medyada paylaşmaya başladı.

http://www.dijitalajanslar.com/google-maps-street-view-ozelligi-turkiyede/