444

Bankalar, esnaflar, okullar gibi pek çok işletme tabela ile kendilerini tanıtma ve anlatma yoluna gitmektedir. Pek çok çeşidi olan tabelalarda en çok tercih edilen ışıksız tabela olmaktadır. Bu çeşit tabelalar sağlam oldukları kadar görsellik olarak ta hoş durmakta ve göze de hitap etmektedir. Hastane, gözlükçü, market, otel veya acente gibi pek çok kurum bu tabelaları kullanmakta böylelikle kendi reklamlarını da yapmaktadır. Bu tabelalar alüminyum, kompozit, pleksiglas veya krom gibi maddelerden yapılabilmektedir.

Tabelaların üzerinde ışık yok ise ışıksız tabela denmekte ve gündüzleri özellikle kullanılması tercih edildiğinde bu tarz tabelalar istenmektedir. Işıklı olanlara ihtiyaç duyulmayan mekânlarda tercih sebebi olan bu tabelalar pleksi, ahşap ve paslanmaz seçeneklere sahip olmaktadır. Şirketi anlatabilecek renk uyumu ile birlikte üzerine şirket ismi, telefon ve faks numaralarını içeren iletişim bilgilerine de yer verilmektedir. Malzeme cinsine göre farklı alternatifler içerse de bu tarz tabelalar insanların ilk tercihleri olmaktadır.

Öncelikle yapılacak ön keşif doğrultusunda müşterinin talepleri değerlendirilmekte ve fiyatlandırma yapılmaktadır. Kullanılacak malzeme ve boyut bu fiyatlandırmanın ana unsurlarını oluşturmakta ışıksız tabela bu şekilde üretilmektedir. Gün ışığında görülen bu tabelalar aydınlatma içermediği için karanlıkta ışık kaynağı olmadan okunamamakta ve bazı işletmeler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Vinil veya branda baskı uygulanan bu tabelalar, cephe, yol veya çatı gibi yerlerde bulunan kurumlar tarafından rağbet görmektedir.