benevolent_case-study2

Kurumsal kimlik tasarımı içinde bir çok öğeyi barındırır. Marka için bir konsept belirlenmesinden logo tasarlanmasına , logo tasarlanmasından mağazanın iç mekan tasarımın yapılmasına kadar içinde bir çok farklı süreci barındırır. Bir kurumsal kimlik tasarımının ilk aşaması markanın kendi kimliğinin ve potansiyelinin analizidir. Bu aşama en önemli aşama olarak görülür. Marka kesinlikle detaylı bir şekilde iyice analiz edilmelidir. Analiz sonucu çıkan veriler doğrultusunda markaya özgü bir konsept belirlenir. Konseptin belirlenme aşamasında marka için kullanılacak renk kartelası da oluşturulur ve marka ortaya çıkmaya başlar.

Bu kısımlar sürecin en önemli ve en çok zaman alan bölümleridir. Renklerin ve konseptin belirlenmesinin ardından geriye sadece tasarım yapmak kalır. İlk olarak firmanın konseptine ve kimliğine uygun bir logo tasarımı yapılır. Logo tasarımı sürecini grafik tasarım departmanı üstlenir. Bu logo tasarımı aynı zamanda firmanın afişlerinde ve iç mekan tasarımında da yer alacağı için oldukça önemlidir. Logo bazen firmanın isminin geçmediği yerlerde dahi o firmayı temsil edebilir. Bir bankanın dört yapraklı yoncası buna en güzel örnektir.

O bankanın ismini yazmasak bile dört yapraklı yonca deyince herkesin aklına aynı banka gelir.
Bu da bu banka için doğru bir kurumsal kimlik tasarımı ve reklam süreci yapıldığının kanıtıdır. Doğru bir kurumsal kimlik tasarımı ve reklam süreci ile markanız oldukça fazla yükselebilir. Tabi ki tutarlı ürün kalitesi de bu aşamada önem taşır.