reklamda-yaraticilik-nedir

Reklamda yaratıcılık yalnızca yapılan işin ve tanıtımı yapılan markanın bilinirliği arttırmakla kalmaz, reklam ajansının da itibar kazanmasına yardımcı olur.

Reklam sektöründe gerek yapılan işin gerekse ajansların öne çıkması için olmazsa olmaz özelliklerden “yaratıcılık” genellikle listelerin en başında gelir. Çünkü yaratıcı işler hatırlanabilir ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra en az harcamayla en fazla kişiye ulaşan reklamlar olarak öne çıkar.

Diğer taraftan bu reklamların satın almaya yönlendirmesi de büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar yaratıcı mesajların daha fazla dikkat çektiğini ve ürünün pazarlamasına pozitif etkileri olduğunu gösteriyor. Yine de satın alma davranışında yaratıcılığın direkt etkisi hakkında kesin bir veri bulunmuyor. Yaratıcı reklamların getirdiği gelir, daha fazla kişiye ulaşmasından mı kaynaklanıyor yoksa daha ikna edici özelliğe mi sahip emin olamasak da reklamda yaratıcılığın en olumlu özelliklerden biri olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz.


Yaratıcılık nedir?

Her şeyden önce yaratıcılık derken neyi kast ettiğimizi açıklamakta fayda var. Yaratıcılığı bir problemealışılmadık ve aleni olmayan bir çözüm bulma becerisi olarak tanımlayabiliriz. Bir kişinin ya da fikrin yaratıcı olduğunu anlamak için akıcılık, orijinallik, detaylandırma, soyutluk ve süreklilik gibi özellikleri incelemek gerekir.

Akıcılık verilen soruya karşılık olarak alakalı fikirlerin ne kadar fazla olduğu ve orijinallik ise ne kadar alışılmışın dışında veya biricik cevapların alındığı anlamına gelir. Detaylandırma, cevabın içerdiği detayların miktarını anlatırken, burada soyutluk sloganın ya da kelimenin asıl anlamının ötesinde anlamlar içermesi demektir. Son olarak da süreklilik, bir fikir bulduğunuz anda süreci bitirmektense yeni fikirler üretmek için çalışmaya devam etmektir.

Orijinallik

Orijinal bir reklam, çok sık karşılaşmadığımız şaşırtıcı ögeler barındırır. Tahmin ettiğimiz sonun dışında bir final, normların ya da deneyimlerimizin ötesinde görseller ve dil kullanımı yaratıcı bir sonuç verebilir. Bunun için anlaşılması zor yollara başvurmanız gerekmiyor. Son derece gündelik ögeleri alışılmışın dışında bir ortak noktada bir araya getirirseniz ihtiyacınız olan orijinalliğe ulaşabilirsiniz.


Esneklik

Esneklik açısından başarılı bir reklamın, ürünü/karakterleri farklı kullanımlar ya da fikirlerleilişkilendirmesi beklenir. Örneğin, sık sık gördüğümüz toplumsal cinsiyet normlarına karşın daha domestik işlerle uğraşan bir erkek ya da ev dışında arkadaşlarıyla eğlenen kadınların bulunduğu bir reklamın esnek olduğunu söyleyebiliriz.

Bir reklam ajansının müşterisi için ortaya koyduğu işin yaratıcılığı yapılan işin ve markanın bilinirliğini sağlarken, ajansı da rakipleri arasında öne çıkarıyor. Yaratıcılık, reklamcılık sektörünün en önemli ögelerinden biri olarak dikkat çekiyor.